10 Kasım günü saat 09.05'te arabamızı durdurmak bencillik midir?

Bazı insanlar, Atatürk'ün anıldığı anda arabaları durdurup saygı duruşuna geçmenin gereksiz ve hatta bencillik olduğunu savunuyor. Sizce de öyle mi?
Bazı insanlar, Atatürk'ün anıldığı anda arabaları durdurup saygı duruşuna geçmenin gereksiz ve hatta bencillik olduğunu savunuyor. Sizce de öyle mi? Sakla »
Davet edileniyorlar:

Soruya cevap vermek için, giriş yap veya kaydol

Böyle düşünenlerin özgürce nefes alabiliyor olma nedenlerini bilmediklerini düşünürüm. Ata'mıza bu saygı göstergesini borçluyuz.

Bence bize bu vatanı bırakmak için tarih yazan bir insanı anmamız bizim borcumuzdur. 1 dakikalığına ayakta beklemek çok zor bir şey değildir. Her TÜRK vatandaşının durması gerekli diye düşünüyorum.

Bencillikle ne alakası var bu ülkeyi kuran önderlik yapan ataya saygıdır. 

Bir ülke için bu kadar çok şey yapan onu geçtim Türkiye cumhuriyetinin kurucusu için bunu yapmanın bencillik olduğunu düşünmüyorum.
Hayır bencillik değildir bence, tamamen saygı ve anma niyetlidir. Bizim için yıllarını vermiş bir liderin ölümünü anlamak için bir kaç dakika araba durdurmak bencillik değildir tabi ki.
Ben çok fazla insanları yücelten birisi olmasam da herhangi bir bencillik göremiyorum. İnsanlar saygı duyduğu insanlar için bir dakikalık saygı duruşunda durabilir

Bu soruyu sormak bence çok saçma. Hiç kimse sevmek zorunda değil ancak herkes saygı duymak zorunda.

Kesinlikle bencillik olduğunu düşünmüyorum çünkü Mustafa Kemal Atatürk hiçbir zaman bencillik yapmadı halkı düşündü.

Omu bunu bilmem de şu soruyu sormakla bunu düşünmeniz bencillik.Böyle bir soru şahsım adına kabul bile görmez.

yazarçizer

kendi çapında beyhude dolaşan başıboş karakter

Beğenenler: sosislipogaca, siyahbuse

Mustafa kemal Atatürk vatanımız için hayatını ortaya koymuş ve Türk milletinin refahını sağlamıştır ömrünü Türkiye cumhuriyetine adamış ve ülke çıkarlarının her şeyden önce olduğunu savunmuştur ve Türk milletinin ulu önderi olmuştur kendimce Mustafa Kemal Atatürk ün bizler ve vatanımız için yapmış olduğu her şey için ne kadar teşekkür edersek az bizlerin yapması gereken onun açmış olduğu gösterdiği yolda ilerlemek onun inkılaplarına uymak ve onun bizlere bırakmış olduğu Türkiye cumhuriyetini ilelebet payidar kılmaktır. Bazı insanlarımız bir teşekkürü bile çok görmekte ve Atatürk ün yapmış olduğu her şeyi görmezden gelmektedir. Böyle insanlar her çağda karşımıza elbette çıkacaktır bu insanlar için yapılabilecek bir şey yok. Bu yüzden 10 Kasım günü saat 09.05 de ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ün ölüm günü ve saatinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunmaktan yüksünmek saçmadır trafikte olsun veya herhangi bir yerde olsun 1 dakikalık saygı duruşunda bulunmak bencillik falan değildir. İşinize veya gideceğiniz yere 1 dakika geç gitmek sizi hiç bir şeyden mağdur bırakmaz trafikte arabayı durdurup saygı duruşunda bulunmanın bencillik olduğunu düşünmüyorum.

Kilic44

Beğenenler:

Tamamen bencilliktir ve saçmalıktır. O sırada acil hastası olan, iş yerine yetişmeye çalışan, acil bir işi olan kişi bu saçmalık yüzünden gitmesi gereken yere ulaşamamaktadır. Ata'ya saygıyı toplumun kurallarını bozarak diğer tüm insanlara saygısızlık yaparak belirtemeyiz. Eğer Atatürk'e veya kurduğu cumhuriyeti bir saygı duymak istiyorsanız onun ilkelerine sahip çıkarak vatana millete hayırlı bir evlat olmalısınz. Bayrağımıza sahip çıkarak bölücü terör örgütüne karşı tek bir yürek olup mücadele ederek bu ülkeyi bizler için kuran ve kurtaran insana saygı duyabiliriz. İnsanlarımız gösteriş yapmaya gelince kural kaide tanımıyorlar ne yazık ki. Ama icraata gelince tık yok. Herkes müdaha etmesi gereken şeylere baş çevirip görmezden gelip umursamıyorlar. Madem çok vatansever ve bayrak, Atatürk sevdalısısınz o zaman önce vatanınıza sahip çıkmasını öğreneceksiniz. Ölmüş bir lider için saygı duymak istiyorsanız ruhuna bir fatiha okuyun ve evlerinize bayrak asın. Asın ki herkes unutmadığınız bilsin. Ama insanları zor durumda bırakacak kendinizce geliştirdiğiniz ( arabayı durdurmak gibi) saçma anma törenlerini yapmayı da bırakın artık.

Kouhai Mongo

hacklenmedi

Beğenenler:

Şu bahsi geçen olayı kim olursa olsun. Anılacak kişi kim olursa olsun yani. Yapılmaması gerekir. Eğer birine olan saygınızı  göstermek istiyorsanız. Bunu yaparken dışarıdan bakan birinin de  bunu onaylamasını sağlayın. Yolu kapatarak durmak ve saygı duruşuna geçerek. İnsanların yolunu kapatmak hakkına girmek.. Bu tarz olumsuz davranışlara yol açacak eylemlerin Atatürk'ün hoşuna gideceğini mi sanıyorsunuz? Yani bunu da bir düşünmek gerek. Birine olan saygınız, diğer insanları rahatsız etmemeli.  Hayatlarına engel olmamalı. Bunun olmasını saygınızı göstermeye çalıştığınız kişi de istemez emin olun. illa saygı göstermekse niyetiniz. Saat 9da güvenli bir yere çekersiniz aracınızı. Park edersiniz bir güzel. Sonra içinizden geldiği gibi saygınızı sunarsınız.  

sosislipogaca

''Veneriner'' Hekim

Beğenenler:

Evet yorumların bir kaçını okudum. Hepimiz aynı fikirdeyiz bence arkadaşlar. Hepimiz bize bu ülkeyi emanet eden. Ve yine memleketimiz, vatanımız için çokça emek vermiş olan insan için saygı duymamız gerektiğini biliyoruz. Saygı duyuyoruz ve hep duyacağız. Her zaman hem aklımızda hem de kalbimizde kocaman bir yeri olacak ulu önderimizin. Ancak eminim ki ulu önderimiz  de  ne yapılıyorsa usulüne göre yapılmasını isterdi.
Bakın burada yanlış anlaşılmasını istemiyorum tamam mı?  ortada bencillik falan yok. Saygı duyuyoruz ve duymalıyız.   Az önce de dediğim gibi usulüne göre yaparsak hiç sıkıntı çıkmaz.  Herkes saygı duymuyor maalesef. Bunun kendince nedenleri vardır. Onlara laf bırakmamak için de aynı zamanında başka kimselere önderimizin yaptığı gibi usulüne göre oynayarak saygımızı göstermeliyiz. Başka türlü  nefret dolu insanlardan bizi ayıracak neyimiz olur?

LilHamsi61

Beğenenler:

Ulu öndere saygı olarak sunduğumuz bir durumdur. Bence bencillik değildir ama şu şekilde olursa. Yollarda belirli bir mesafe var. Acil bir durumda kullanılması için ayrılmış bir mesafe. Bu tabii otoyollarda bulunuyor. Araçları bu mesafeyi bırakıcak şekilde dururlarsa acil bir durum olduğu zaman yolda açık bir şekilde yapmak istediğinizi yaparsınız. Fakat kısıtlı bir yol ve o yoldan çok fazla araç geçiyorsa burada bunu yapamazsınız. Bunu yaşadığım şehirde görüyorum. Yol iki şeritli arta kalan kısımlara adamlar araçlarını park etmiş ve o yol ambulansların kullandığı bir yol. Bu yolda durulamaz mesela. Çünkü bu yol aktif olarak açık durması gerekir. Yardıma ihtiyacı olan insanın 1 dakikaya bile muhtaç olduğunu biliyoruz.

Burak Ahmet Durmuş

yok

Beğenenler:

10 Kasım günü saat 09.05'te arabamızı durdurmak evet bencilliğe bir delalettir . Bu insanın kendini tatmin etme durumuyla alakalıdır ve o anda oluşabilecek kritik durumları , insanların işini aksatmayı , hasta annesine koşan adamı engellemeyi , kendisini hastaneye yetiştirmeye çalışan bir genci veya konferansına yetişmeye çalışan bir hanfendiyi engellemek demektir . Bu insanların önüne tek hareket ile koyacağınız bir taş bir kişinin ölümüne veya kariyerinin bitmesine sebep bile olabilir ki bunu arzu etmeyeceğinizi , bunla övünemeyeceğinizi ve genelde buraya yazı giren insanların bu karakterde insanlar olmadığını , toplum konusunda duyarlı olduklarını iddia edebilirim . Benim düşünceme göre insanın kendi egosunu tatmin etmek için yapacağı bu hareket için başkalarının hayatına zarar vermenin alemi yok . Atatürk ' ün de böyle bir şeyi arzu etmiş olabileceğini düşünmüyorum zaten . Gazi Hazretleri sürekli çalışan ve engin medeniyetler seviyesini aşmış , geleceği kendisi şekillendiren bir medeniyet kurma arzusunda idi . Böyle bir medeniyet için geç kalınmış her saniye büyük bir kayıptır ve bu kayıbın ayıbı örtülemez malesef . Bu düşünceyi akılda tutup ona göre hareket etmekte fayda var.

Erturk44

Beğenenler:

Ben 10 kasım'ın fazla abartılmasından yana değilim fakat arabanın durdurup 1 dakikalık saygı duruşunda bulunmak neden bencilce olsun ki. Her insan istediği insana saygı duyabilir Kimileri Atatürk'e duyar, kimileri başka isimleri duyabilir herkes özgürdür. Saygı duyduğu bir insan için 1 dakikalık bir saygı duruşunda durması başka insanları rahatsız etmemelidir. Hatta bu ülkemizin kurucusu olan Atatürk için sadece değil. Dedim ki herhangi birisi sevgi ve saygı duyduğu bir insan için 1 dakikalık saygı duruşunda durmak istiyorsa bu insan bizim ülkemizden bir kişi bile olmasa saygı duymak zorundayız. Sadece ülkemizin bütünlüğünü bozmak için uğraşan insanlara duyulan saygıya saygı duymayız bunda da sonuna kadar haklıyız. Demek istedim açık ve net bir şekilde anlaşılmıştır. yani sadece Atatürk içindeyim bu ülke için ya da herhangi bir başka bir insan içinde bir insanın bir dakikalık saygı duruşunda durması bencillik olarak algılanmaması gerekir.

gizembozkurt

Beğenenler:

Hayır. Tabi ki ben yolun tam ortasına araba konulsun demiyorum, gerçekten acil hastası olan bir araba veya ambulansın o yoldan geçmesi gerekebilir, onu düşünerek yoldan gecebileceği şekilde arabayı durdurmak lazım. Ve hayır, bencillik değil bu. Saygıdır, sevgidir. Sen bu topraklarda rahatça gezebiliyor, karın kızın insan gibi yaşayabiliyorsa, birinin sömürgesi altında tabiri caizse köpek gibi çalışmak zorunda değilsen bunları Atatürk'e borçlusun demektir. Ve 10 Kasım gibi bir tarihte sadece bir dakikalık saygı duruşunda bulunmak ona olan borcumuzdur. Bunun için yapılan davranışlar, törenler cok görülmemeli. Çok gören varsa da, gerçekten ülkeden gitsin. Sülaleni anneni babanı, seni kurtaran bir insana bir dakika az bile.

siyahbuse

Beğenenler:

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 10 Kasım günü saat 09.05'te arabamızı durdurmak bencilliktir diyenler bencilliği bunun neresinde görüyorlar acaba? Kendi kendilerine sırf ego olsun diyemi duruyorlarmış.Ya da gösteriş olsun diye mi.Cehalet böyle birşey işte.Böyle böyle beyinler yıkanıyor ve neye kime saygı duyup anmamız gerektiği unutturuluyor !!!! Kendi adıma utanç ve üzüntü duydum bazı yorumlardan.Evet tabiki yolun ortasında durmak yerine sağa çekip durmak gerekir.Ama diyelim ki yolun ortasında duranların olduğu yoldan ambulans geçiyor zaten kimse durmaz hareke geçer o anda.O saatte bizi biz eden bize bir vatan bırakan insanın gözlerini yumduğu an tabi ki hayat duracak.Tabi ki minnetimizi gösterecek üzüntümüzü ifade edeceğiz.Atatürk gençliğinin bunu tartışıyor olabilmesi dahi son derece üzücü.Yılda bir kez 1 dakikalarını ayırıp yoldan sokaktan iş telaşından vazgeçemiyorlarsa vay halimize.Asla bencillik değildir asıl buna saygı duymayanlar bencillik ediyorlar yetişecekleri yere 1 dk geç yetişmemek adına.Size sunduğu her nimetten faydalanın ama 1 dakika saygı göstermeye yanaşmayın.Günümüzde kıytırık milletvekillerinin bakanların şuyun buyun geçecekleri yollar saatlerce tümüyle trafiğe kapatılırken sesiniz çıkmaz Atatürk'e saygıya 1 dk ya bencillik dersiniz.