Borçlarımız hayatımızı nasıl etkiliyor?

Davet edileniyorlar:

Soruya cevap vermek için, giriş yap veya kaydol

Zeyno

Beğenenler:

Borç dünyanın en büyük yükü olabilir. Çok pahalı hayat standartları ve durum karmaşası olduğu için borç ile yaşamak en zoru oluyor. Borç olayının alt yapısı genel olarak ülke ekonomisine bağlı kalıyor. Ülkenin en büyük sorunu bankalar olabilir. Her çalışan kişiye fazla limitlerde kredi kartı verilmesi insanların ödemeyeceği borçlara girip aile sıkıntılarından tutun da sağlık sorunlarına kadar birçok şeye sebep oluyor. Hergün televizyonlarda borç batağına batıp kendisini öldüren,ailesini öldürmeye çalışan, cinnet geçiren kendini yakan birçok olay yaşandı. Yaşanmaya da devam ediyor. Sadece bunlarla da kalmıyor. İnsanlar genel olarak borç ile yaşarken bir çok sıkıntı çekiyor. Evlilikler boşanmaya dönüyor. Bu yüzden borç ile yaşamak dünyanın en zor yaşama biçimidir.

Gulçinyeş

Beğenenler:

"Borç yiğidin kamçısıdır. " diye eski bir uyarlama var. Sıkıysa şimdi desinler o uyarlamayı. Bence dediklerine pişman olurlar :) şu anda borç yapmak gerçekten en som yapılacak şey. Özellikle faizler ve daha bir sürü ek ücretler ödüyoruz ana borcumuzun üstüne. Yani gelirin olmasına gerek yok borçlanma için. Mesela benimde gelirim olmamasina rağmen bir sürü borcum var . yani hatta kredi kartımıda işin işine katarsak hiç paramın olmaması için 500 lira gerekiyor:) maaelsef tüketim üretimden veya para yönünden daha fazla olduğu için insanlar borç yoluna gidiyorlar. Ama tabi bir kere bulasinca bir daha kurtulmak her yiğidin harcı degil. Özellikle bu sıralar kredi kartları çok revançta. Kredine kartına yok ek faiz yok kullanma bedeli drrken arasında şiştikçe şişiyor . En güzeli eskilerin olduğu gibi " yanında nakit varsa al yoksa alma " mantığı. Siz siz olun kredi kartı olayına hiç bulaşmayın .

yazarçizer

kendi çapında beyhude dolaşan başıboş karakter

Beğenenler:

Borç yiğidin kamçısıdır diye diye sırtımızdaki derinin eridiği şu zamanlarda hayatımızı normal seyrinde devam ettirmek de oldukça zorlaşıyor. Sosyalleşmek için yaptığımız aktivitelere gelen zamlar bile borcumuzun daha da sırtımızda yük olmasına yol açıyor. Kafa dağıtmak stres atmak için yaptığımız her şey daha çok başımızı ağrıtmaya başladı. Şehir dışında okuyan bir öğrenci olarak çok rahat bir şekilde söyleyebilirim ki dışarıya çıktığım zaman değil yemek yemek acıkmak bile lüks oldu. Öğrencilerin çoğunluk olduğu bir yerleşim yerinde bundan faydalanmaya çalışan esnafları saymıyorum bile. Hal böyle olunca daha üniversite yıllarında borca girmeniz kaçınılmaz oluyor. Gelecekte iş garantisi dahi olmayan öğrenciler olarak mezun olduğumuzda hayata üç sıfır geride başlıyoruz. Borçları bitirmeden iş kurmak, evlenmek bizi hem ruhen hem de bedenen yeyip bitirmişken bir de çocuk olduğunda görün siz festivali... Ondan sonrası emekliliğe kadar mesai olarak devam ediyor zaten. Tam çocukları büyütüyorsunuz bu sefer de onların masrafları başlıyor. Üniversite okuttum evlendirdim derken huzur içinde emekli oluyorsunuz. Bu sefer de emekli maaşlarının düşüklüğü yüzünden borca girip bir şeylerden kısmaya başlıyorsunuz. Anlayacağınız hayat borç ödemekle geçiyor. Tek huzura vardığınız an öldükten sonrası gibi görünüyor. Hoş orada da ne olacağımız belli değil de insan bir umut bekliyor işte...

Laisy

Beğenenler:

Borçlarımı hayatımızı çok etkiliyor çünkü psikolojimizi etkiliyor. Psikolojimiz etkilenince hayatımız da etkilenmiş oluyor. Günümüzun en büyük sorunlarından biridir. Özellikle son yıllarda ev, araba almak için bankalardan yüklü miktarda para çekiliyor. Onun borcunu da ödemek çok zor oluyor. Çünkü üstüne bir sürü faiz giriyor ve daha da zorlasiyor ödemesi ama bankadan para çekmekte de insan mecbur kalıyor. Artık eskisi gibi insanlar birbirine borç vermiyor. Ev kiraları zaten çok pahalı sen krediye vermesen de kiraya para vereceksin ve bu seni daha da zarar ettiriyor çünkü o parayla başkası zengin oluyor ama kredi çekince de ödediğin para sana kalmış oluyor. Araba desen 21.yuzyilin olmazsa olmazlarindan bu nedenle kredi çekmekte insan mecbur kalıyor. Kredi karları ise bu yüzyılın en çok kullanılan seylerindendir. Artık insanlar daha masraflı daha çok para harcıyorlar ama artık eskisi kadar nakit paraları yok. Kredi kartları var. Bir şey alacakları zaman kredi kartına taksit yapıp alıyorlar. Kredi karı olmadan bir oturma odasına 5.000 peşin para bulmak çok zor ama taksite bölünce yavaş yavas ödüyorsun.

LilHamsi61

Beğenenler:

Psikolojik olarak çok etki ediyor. Bir de vizyon geniş olunca ve planlanan şeyleri para yok diye iptal edince insanın siniri tepesine çıkıyor. Ve maalesef her öğrencinin kaderi olan kyk kredisi var. Mezun olduğunuz gibi daha işe girmeden eksi olarak iş hayatına atılmaya çalışıyorsunuz. Her gencin belli bir yaşında aklını kaybetmesine kadar şlerleyen bir süreç. Ailenden para almak istemez, çalışmak ister ama iş yoktur. Bir öğrenciyseniz zamanınızda yoktur. Bu öyle bir çıkmaza sürükler ki insanı keşke gamsız olsam der insan. Şehir dışında okursunuz fakat 4 senedir bildiğiniz tek yol okul ve ev arasıdır ara bir kafeye gidip kafa dağıtmaya çalışırsınız ana şehri tanıma fırsatını bu maddi yetsizlik ve borç kaygısıyla gezemezsiniz.

Hiy1418

Beğenenler:

Borçlarımız hayatımızı tabi ki son derece olumsuz etkiliyor.Gece yastığımıza başımızı rahat koyamamak ,uykusu kaçmak kimsenin hoşuna gitmez.Tüm ay neyi nereden nasıl kapatırım diye beyin jimlastiği yapmak son derece can sıkıcı. Eskiler borç yiğidin kamçısıdır derken neyi kastettiler acaba.Gece gündüz beynimize balyoz gibi inen kamçı şeklini mi yoksa kazanmaya iten itici gücümü.Günümüz de maalesef borçsuz yaşamak çok çok zor artık.Borçları yüzünden icraya giden malına haciz konan çok fazla insan var.Ne yapılırsa yapılsın gider gelirden fazla oluyor çünkü kazançlar çok az.Borç insanın gezmesini önler dilediği gibi yiyip içmesini önler giyinip kuşanmasını önler.Bunlar saymakla bitmez.

sosislipogaca

''Veneriner'' Hekim

Beğenenler:

Borçlarımız.. Arkadaşlar.. Ahhh kalbim.. Al işte yine bir arkadaşıma daha borcum olduğu aklıma geldi.. Borçlar ikiye ayrılır bana sorarsanız.. Birincisi bildiğimiz üzere maddi borçlardır. Bunlar bir şekilde ödenecek olanlardır. Bir de manevi olanlar var ki bunlar cidden ağır borçlardır arkadaşlar.. 
Maddi olandan başlarsak işe; Birinden borç alırsınız, size bir şey alır sizin isteğiniz üzerine gibi gibi varyasyonlar üretilebilir.. Bu tarz maddi yönden borcunuz olunca eğer gerçekten yakın arkadaşınız değilse bu arkadaş biraz utanır sıkılır duruma düşebiliyorsunuz borcunuzu ödeyene kadar.. Benim genelde yaptığım hatadan biri.. Bence bir çok arkadaşımız daha yapıyordur. Borcu ödeyene kadar  kölesiymiş gibi oluyoruz.. Bizden herhangi bir ricası olunca çok önemliymiş gibi direkt atılıyoruz o işe yaparım ederim aman aman şeklinde.. 

Manevi borç; Manevi diyorum da kelime kullanımım umarım doğrudur. Demek istediğim ''gönül borcu''. 
Size bir iyilik yapmıştır mesela hiçbir maddi karşılığı olmayan. Bu tarz iyilikler de benim için borçtur. Ödenmesi GEREKİR. Ödenmezse arkadaşlığınız sığ kalır. Arkadaşlığınız iyiliklerle sağlamlaştırılır. 
Borçlarımızı ödeyelim.. Alacaklı listem kabardı bu arada..

MeryemEnes

Beğenenler:

Borçlar çok kötü şeyler ya bir girdin mi çıkamıyorsun maalesef ki çoksamasa kurtulsam diye bu sefer 40 takla atıyorsun iş arıyorsun yok veya az miktarda maaş veriyorlar yetmeyecek sana biriktirmeyeceksin çok kötü birşey ya ben bir kere kredi aldım ama bir türlü ödeyemiyorum Allah gerçekten çok sıkıntılı bir durum kendimi çok kötü hissediyorum hasta oldum bide hiç huzurlu uyuyamıyorum uyuşmasa huzursuz uyanıyorum ya gerçekten dünyanın en berbat bir şeyi diyebilirim sonra yaz tatilinde bursum yatınca ödedim çok şükür ama gerçekten hadi birinden borç aldın bu sefer daha çok batıyorsun hiç güzel şeyler değil ya hiç hiç bana göre şeyler değil borç alsam onu ödeyemeyeceğim bu sefer insanlara mahçup oluyorsun derken bir bakmışsın tam bir bataklığın içerisindesin Allah korusun bir sahada borçlanmaya asla düşünmüyorum

DaVinci416

Beğenenler:

Borçlarımız hayatımızı olumsuz etkiliyor diyebiliriz bunun sebebi hayata ekside devam ediyor olmamız. Yani borç demek bize ait olmayan para demek, eğer bu borç parayı iyi değerlendirirsek ve kendimizi kâra geçirecek yatırımlarda bulunursak borç iyidir hoştur, lakin türk milleti olarak genelde bu yolu kullanmayız. Borç parayı alıp türlü türlü sebeplerden farklı yerlere aktarırız bu gerek bir ihtiyaç olur, gerekse keyfi harcamalara yönelik olur işte o zaman hangi sebepten olursa olsun borç hayatımızı olumsuz etkiler. Çünkü bize katma değer katmıyor. Bu sefer borç aldığımız parayı ödemeye çalışıyoruz eğer ödeyemessek tekrar borç alıyoruz önceki borcu kapatmak için. Bu yüzden genel olarak milletimizde hayatı olumsuz etkiler.

Uğur_1

Beğenenler:

Çok güzel bir soru. Yani öncelikle şöyle bir açıklık getirmek lazım: insanlar borçları yüzünden intihar ediyor. Bırakın hayatımızı etkilemeyi, hayatımızı sonlandırmamıza sebep oluyor durum bu kadar vahim. Bu yüzden derler ya kaldıramayacağın yükün altına girme diye. Oldukça sağlam bir psikolojiniz var ve içinizdeki yaşama içgüdüsünü korumayı başardınız, kırmadınız. Yolunuza devam ediyorsunuz. Böyleyken de her yaptığınız şey kendi gözünüze batacak muhtemelen. Örneğin canınız akşam yemeğini dışarıda yemek istedi ama bir anda zonk diye bir şey indi kafanıza. "Borcum var! Para harcamamam lazım." kendinize diyeceğiniz şey budur muhtemelen. Eğer bir de borcunuzu borç bilenlerdenseniz durum daha kötü. Otobüste, arabada, yolda yürürken, yemek yerken sürekli aklınızda olur. Kısacası hayatımızın bazı alanlarını kısıtlamamıza sebep oluyor. Ekstra olarak da kafa doluluğu oluyor. Bu daha beter.

Kasapp

Beğenenler:

Tabiki de olumsuz yönde etkiliyor. Kişinin ruh ve sinir sağlığı olumsuz yönde etkileniyor. Kişinin ruhsal bozukluk yaşamasına sebebiyet veriyor. Ayrıca da kişinin agresifleşmesi de cabası. Borçlardan bunalan kişiler agresifliğin getirdiği hırsla hırsızlığa hatta cinayetle sonuçlanan durumlara giriyor. Bu da toplumda yaşayan insanların birbirine olan güvenini aşırı derecede olumsuz etkiler. Bu da kişilerin kişi ye değil özel şirket ya da devlete bağlı şirketlere ( banka, tefeci vs.) borçlanmasına sebep olur ki bunun da sonu ya hapse girmek ya da intihar etmektir. Kişiden kişiye de değişen bu durumlar borca girilen meblanın çokluğu ile de alakalıdır. Ayrıca ruhsal çöküntü sebebiyle arkadaş çevresinden uzaklaşan birey yalnız kaldığı için çeşitli yollarla rahatlamak isteyecektir. Bu da kişiyi sigara ve alkol tüketimine , uyuşturucu kullanımına (hap , esrar , kokain , jamaika vb) ve en sonunda da ölüme sürükleyecektir.

ömer ertürk

Beğenenler:

Hayattaki en kötü duygulardan bile borçlarının fazla olmasıdır. İnsanın borcu olduğunda geceleri rahat uyuyamaz. Her an her saniye aklında olur ve yaptığı diğer işlerde de aklında olması yaşarken hayattan zevk almayacak boyuta gelmesine neden olur. Borçlarını hiç kafaya takmayan insanlarda illaki vardır ya da artık alışmış olan insanlar da vardır.
Herkes aynı düşünceye sahip olmayabilir fakat genel anlamda bir insanı borcunun olması o insanım ciddi anlamda psikolojik sorunlar yaşamasına neden olabilmektedir. Hayatımızın herhalde en zor dönemlerin fazla borçlu olduğumuz dönemlerdir. Bu yüzden hep ayağımızı yorganımıza göre uzatıp daha dikkatli yaşamamız gerekir. Kimseye muhtaç olmayıp kendi ayaklarımız üzerinde durup kendi kendimize sözler vererek yeni başlangıçlar yapmamız gerekir.

uselessxx

işsiz öğrenci

Beğenenler:

bu ne kadar veya nereye borcunuz olduğuna göre değişim gösterir. eğer ki arkadaşlarınıza aileniz bir borcunuz varsa, o borcu ödeyinceye kadar arkadaşlarınızın veya ailenizin yanına rahat rahat gidemez ve istem dışı olarak mahcup olursunuz. bu durumda sosyal hayatınızı etkiler. borçlarınız bankalara ise biraz daha rahat olursunuz ama ödeme günleri sizi biraz üzebilir. bunlar dışında ise hayatımıza olan etkileri vardır borçlarımızın. eğer ki gelirimize oranla bizi zorlayacak bir miktar borçtan bahsediyorsak, hayatımız ve yaşantımızla ilgili çeşitli kısıtlamalara gidip, tasarruf ederek bu borçtan kurtulmaya çalışırız. bu durum ile de yaşam kalitemizin düştüğünü söylemek yanlış olmayacaktır. mesela borçlarımız yüzünden para harcamak istemeyiz ve dışarı çıkıp arkadaşlarımız ile bile görüşmek istemeyebiliriz bu durumla. ve bu da sosyalliğimiz azaltır.

siyahbuse

Beğenenler:

Borçların hayatımıza iki t0rlü etkisi olur bence.Birincisi eğer peşin para ile sahip olaöadığımız bir şeye borç ederek almışsak ve düzenli ödeyebiliyorsak olumlu yönde etkiliyordur.O borç sayesinde birşeylere sahip olmuşuzdur.İkincisi ödeyemeyeceğimiz tutarda borç altına girmişsek eğer ki işte o zaman gecimizi gündüzümüzü kabusa çevirerek olumsuz şekilde erkiler borç yaşamımızı.Günümüz Türkiyesin de ise olumlu yada olumsuz etkisine bakmadan borçtan kaçınmalıyız çünkü yarın ne olacak bilmiyoruz önümüzü göremiyoruz.Ama etrafımıza baktığımız da borçsuz insan görmek neredeyse imkansız.Kredi kartları yüzünden tükenenler az değil.Hacizler icralar faizler havada uçuşuyor.Paramızın yettiğince harcamalı hayatımızı içinden çıkılmaz bir hale sokmamalıyız.

İrem Gider

Beğenenler:

Borç yidiğin kamçısıdır derler ya gerçekten öyle borçsuz bir hayat geçmiyor herhalde. Hele ki günümüz kapitalist hayatı insanları borca kilitlemiş durumda, bu şekilde insanlardan besleniyor. Daha eline para geçmeyen maaşı olmayan insanların gençlerin bile hazır hazırda borçları mutlaka oluyor. Buna en büyük ve en güzel örnek devletin verdiği geri ödemeli krediler. Ben daha mezun olmadan iş bulamadan 20 küsür milyar borçlu olarak hayata atıldım. İşsiz kaldığım dönemde tek kafamda ki sıkıntı buydu. Nasıl öderim acaba o kadar parayı? Ödeyemezsem acaba çok fazla faiz biner mi? Mezun olduktan iki sene sonra başlıyor ödeme tarihi ama ne yazık ki iki sene içinde işe girecek olmamızın bir garantisi olmuyor. O yüzden borçlar insanın üzerinde her zaman psikolojik bir yüktür. Atsan da yenisi hemen biner üzerine. Hatta o kadar alışmızdır ki borç ödemeye bir borç bitmeden diğerinin planını yapmaya başlarız.

Yaprak

Beğenenler:

Şuan ülke de hiç bir yere borcu olmayan kimse yok, kalmadı.
İnsanlar çalışıyor maaşlarını aldıkları anda bütün para borçlarına gidiyor ödemeleri yapacak parası kalmayan birçok kişi oluyor faturalar borçlar ödemeler kira mutfak alışverişi derken hem aldığınız maaş bitiyor hem de daha o andan itibaren tekrar borçlanmaya başlıyorsunuz.
Borçlarımız olduğu için insanlar kendilerine zaman ayıramıyor aktivitelere katılamıyor hobilerini gerçekleştiremiyor borçlarımızdan dolayı bir çok maddi manevi sıkıntı içine giriyoruz ve psikolojik olarak zor anlar yaşıyoruz insanların borçlarından dolayı hayat karşı tutumları yaşama sevinci enerjisi hiç birşeyi kalmıyor yok olup gidiyor Yani
Borç insanın hayata tutunmasını sağlıyor ancak hayattan kaçmasına da sebeb oluyor bunu göremiyoruz sanırım

Gizemnur Kışla

Gülümsemek en güzel alışkanlığım.

Beğenenler:

Borçlar eğer ufak tefekse yani ilk fırsatta ödenebilecek miktarlardaysa en fazla aklınızı kurcalıyor. Çok da sorun etmiyorsunuz yani. Eğer borç sizi zorlayacak miktarlarda birikmişse başa bela oluyor. 

Elinize geçen her para vicdan azabı gibi aklımıza sadece borcumuzu getiriyor. Doğal olarak borç hayatımıza sadece ekstradan stres veriyor. Bundan dolayıdır ki çok aniden çıkan ve sizi zor duruma sokan bir ihtiyacınız olmadan borç almamanız lazım. 

Borç hayatımızı zorlaştırıyor doğru ama eğer öğrenciyseniz ve ailenizden ekstradan bir yardım almıyorsanız ya çalışmanız gerekiyor ya da böyle borçlara giriyorsunuz. Özellikle de burs yatırılan banka kartınızın kredi kısmı... Tam bir bela çukuru onun borcu asla bitmiyor. Döngü gibi devam ediyor.

Night

Beğenenler:

Borç insanın hayatını rezil eden bir durumdur birine karşı bir borcunuz olursa bu sizin aklınızdan hiç çıkmayacağı gibi sizi yorabilirde helede borç alacağınız insanı iyi seçmediyseniz başınıza bela bile olabilir. Borç miktarına göre tepkiler ve sorumluluklar değişir mesela bir borç alırsınız birinden yüklü miktarda sonra o parayı kullandığınız alanda başarısız olursunuz ve o borcu ödemeniz gerekir hem düşük ve batmış durumdayken hemde borç ödemek çok büyük bir sorumluluk gerektirir ve bu sorumluluk bilinci yoksa sizde o zaman borç aldığınız insanıda madur edebilirsiniz. Sonuçta oda size o parayı sizin olsun diye değil borç diye vermiş ve onun bir geri ödeme yapılması gerekiyor bu durumlar insanı psikolojik olarak yoran olaylar olabilir. Bu sebeple borç almamaya dikkat ederim kimseden. Bir an aklımdan çıkmaz çünkü o insandan borç aldığım ve onu ona ödeyene kadar kendimi yorarım biliyorum bu nedenle almam. Ama öyle bir durum olursada yardım edebildiğim kadar ederim insanlara kimse keyfi olarak borç istemez sonuçta ihtiyacı var ki istiyor oda. Anlayışlı olmak lazım.

Kahle

Beğenenler:

Borclarimiz hayatimizi bence olumsuz etkiliyor çünkü bir insanin borcu olduğun da artik hep o birc icin calisiyor. Bir insanin borcu yokken hep ailesi icin hayalleri için para biriktirirken borcu oldugunda artık hep borcu kapatmak için calisiyor. Hayallerini bir kenara bırakıp her ne kadar zorlansa da asla pes etmiyor. Ve malesef bazen tum zorluklara karşı direnci bitiyor ve yenik düşüyor. Insanlar 2 turlu borç yapar. Ilki aileye/akrabaya/arkadaşa yapılan borçlar 2.cisi bankaya yapilan borçlardir. Ben hep bankaya borc yapmaktan yanayım. Çünkü insanlar belli bir sureden sonra her yerde konusuyor o borcu ama banka oyle degil. Ya bir kere insanlarin borcum var bilinci ile yasamasi bile cok kotu. Mesela biz öğrenciler. Kredi borcumuz var ve bu bizi gerçekten cok kotu etkiliyor. Okul bitmeden acaba borcu nasil odeyecez diye düşünüyoruz .

gizembozkurt

Beğenenler:

Nasıl bir borç olduğuna bağlı. Yakın arkadaşa, aileye yapılan bir borçsa çok da sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Yani daha toleranslı olan bir durum olacağı için sizin birkaç aya yayıp eksik verip sonradan tamamlamanız sorun olmayacaktır. Ama bankaya borç yapıldıysa sıkıntı. Faizi var, her ay ödenmesi gereken minimum miktar var. Ödeyemediğinde kara listeye alınması var. Ölme eşeğim ölme yani, stresten kurdeşen döker insan. Tabi durum böyle olunca aylık borcu öder ödemez bir sonraki ayı düşünmeye başlıyorsunuz, ne kadar aldığınız giderleriniz. Nereye ne kadar para kaçacağı gibi ayrıntıları düşünmek zorunda kalıyorsunuz. Belirli bir yerden sonra bence oldukca stres edigor. Bir de boyunda bir tasma gibi, her hareketini engelleyen bir husus bu borç meselesi.

Gladyatör

Beğenenler:

Ne kadarlık bir borç olduğuna bağlı bence. Eğer yüklü bir miktardaysa tabi ki hayatımı çok olumsuz yönde etkiler. Çünkü borcu ödemek için yapmam gereken şeylerden fedakarlık gösteririm. Dışarıya pek fazla çıkmam, alışveriş yapmam ya da başka etkinliklerime son veririm. Ama orta halli maaşıma göre orantısı normal olan bir borç ise belirli periyotlarla ödemeye çalışırım. Alışkanlıklarımdan , yaptığım etkinliklerden çok ödün vermem. Gerçi borcun her türlüsü zor şu zamanki dönemde. Para gerçekten kıymetli olduğu için kimse parayı gereksiz kullanmak istemiyor. Onun için ilk borçlarımı öder ondan sonra ne yapmak istiyorsam yaparım. Çünkü ödenmeyen borç insanı strese sokuyor. Hepimizin borçları mutlaka var ama bu insanı manevi yönden olumsuz olarak da etkilediği için hemen kapatmak daha iyi geliyor benim için. 

Kilic44

Beğenenler:

Oldukça fazla etkiliyor. Şerefli olan herkesi etkiler zaten. Borçlunun kapıya gelmesini şerefini kaybolması gibi görenler malesef ki çok kalmadı gerçi. Artık insanların bir daha o insanın yüzüne nasıl bakacağım düşüncesi yoktur. Pişkin pişkin hiç bir şey olmamış gibi gözlerinin içine bakıp vermiyorum diyenlerle dolmuş dünya. Eskiden borç veren insanlarda borç alan insanlarda şerefliydi. Ne borç veren o insanın kapısına dayanırdı ne de borcu alan kapısına alacaklı getirirdi. Eskiden borç veren insan borç verdiği kişinin kapısının önünden bile geçmezdi. Yanlış anlar diye. Şimdi ise borcunu alabilmek için adamın kapısının önünde bağırıyor hatta bağırmakla kalmayıp adamın evini dükkanını kurşun yağmuruna tutuyor. Ama eskiden de değdiğim gibi borcuna sadık insanlar vardı. Borcu olduğu için utanıp sıkılan ödemek için çaba sarf eden insanlarda kalmadı. Ben borcum olduğunda ne uyku uyuyabiliyorum ne de yemek yiyebiliyorum. Ödeyene kadar da canımdan can gidiyor. O yüzden borç yapmaktan hiç hoşlanmam yapmamak için elimden geleni yaparım.

Yurdakul6161

Beğenenler:

Bence erektiginden bile fazla etkiliyor. Borcuna sadık bir insan için bile böyledir bu iş.çünkü borcunu bir an önce kapatmak istemesi ve bu derde düşmesi.onun kafasını sıkıntıya sokar.yani stresee bile girebilir.bu iş borcu olupta yokmuş gibi davrananlar içinde geçerlidir.adamin borcu vardır ödemez.parası vardır başka zaman öderim der ödemez.ama yine ödemez takı alacaklı kapısını çalana kadar.düşünsenize ailenizle evde oturuyorsunuz kapınız çalıyor alacaklı kapıda.sizden parasını istiyor.eşiniz çocuklarınız sizin yüzünüze bakıyor.e borcu ödemezsen böyle olur zaten.birazcık gururun varsa zaten mahcup düşersin. Yani kısacası demek istediğim gururlu veya gurursuz da olsan borç insanı bunalıma sokar. Hatta yeri geldiğinde insana yapmak istemediği şeyleri bile yaptırır.borc sıkıntıdır eğer çok zor durumda kalmadıysanız ve bana sorarsanız borç almak kesinlikle doğru bir fikir değil.

Füruğ

FÜRUĞ

Beğenenler:

Borçlar...

Zannediyorum ki borçsuz çok nadir insan var.Uğraşıp emek edip cüzi miktarda para kazanıyoruz, kazandığımız o az denilebilecek paranın büyük kısmı borçlarımıza gidiyor.

Evimizin düzeni için, sağlığımız ya da dış görüntümüz için, ulaşımımızı sağlayan arabamız için belli yerlerden kısıp borca giriyoruz.Ne borcumuz ne de paramız olsun aslında az çok herkes böyle düşünüyor.Haklılık payı yok da değil.Ülkemiz şartları günden güne zorlaşıyor hal böyle olunca, insanlar geçinemiyor bankalara kredilere koşuyorlar, eskisi gibi eş dost falan da borç vermiyor eskidenmiş o işler.Resmi kurumların verdiği krediler, faiz batağına sürüklüyor insanı ve faizr girince işler iyice rayından çıkıyor.Borcu borçla kapatmaya çalışıyor insanlar, ardından bunalımlar geliyor, kendilerine vakit ayıramıyorlar, tatile gidemiyorlar, yani yaşamak için aslında yaşamlarından vazgeçiyorlar.Ve son dönemde artış gösteren intiharlar..

İnsan hayatı neden bu kadar zor, neden acımasız..

Bir kez yaşayacağımız şu dünyada, nedir bu telaşlar? Kahkahalar bugün bizim peki ya bundan sonrası..

DarkPhoenix

Beğenenler:

Borçlarımız aslında bize sorumluluklarımızı hatırlatıyor. Yani en azından bana. Çünkü ben mesela sigara ve alkole bu kadar para harcamasam aslında çokta rahat bir yaşantım olacak. Ama yapacak bir şey yok ben bunu yapıyorsam bu borç meselesi illa olacak. Ama bir de sigara içmeyip asgari ücretle çalışan dört kişilik bir aile babası sigara içsede içmesede borca ihtiyaç duyacak. Bir ülkenin asgari ücretle çalışan dört kişilik bir ailenin babası evine doğru düzgün borç almadan ekmek götüremiyorsa o ülkeyi terk edin. Bilinki o ülkede bir şeyler eksik. Bir de milletvekili biri çıkıyor ve bir asgari ücretli insan günde beş simit beş çaya parası yetiyor deyip ve bu ülkenin temsilcileri ona bir şey diyemiyorsa o ülkede asgari ücretliye verilen değer eksilerdedir.

Moon

Beğenenler:

Borçlarımız hayatımızı çok etkiler. Şuanımızı ve geleceğimizi etkiler.

Borçlu kişi tabi borcuna bağlı alarak borcu ödemesi için şuanki ihtiyaçlarından arzularından isteklerinden feragat etmesi gerekecektir. Çünkü borcu ödememenin bazı yükümlülükleri olacaktır. Tabi bunun ne çeşit bir borç olduğuna göre de değişir. Örneğin kredi kartı borcu olan insanlar da ödememe gibi bir huy olabiliyor. Hatta bir kartın borcunu başka bir kartla ödemek gibi yollara gidenler bile var. Böylece sürekli bir borcun içinde olmuş oluyoruz. Ödemeyince borca faiz biniyor. Kredi notun düşüyor. Birçok şey. Yani bunlara kafa yorana kadar zorda kalmadıkça borç yapmasak daha iyi.

Bir arkadaşına maddi bir borcun olsa ödeyemediğin durumda mahçup olabilirsin.

Borçlu olduğun için bazı planlardan kendini geri çekmek zorunda kalırsın.

Psikolojik olarakta çok yorar. Belki de zaten yetersiz olan gelirini borca girerek kendini daha çok sıkıştırarak yetirmeye çalışır. Yetmediği yerde tekrardan borç yapar. Böyle süregelir. Bu yüzden en iyiai borç yapmamaktır.

Hasan1418

Beğenenler:

Borçlar hayatı her zaman kötü yönde etkiler. Çünkü bir yere borcumuz vardır ve o an canımız bir şey ister. O an borcumuz olduğunu hatırlarız ve paramızı harcamamak için o istediğimiz şeyi almayız. Tabi eğer bu durum borcumuza sadıksak geçerli. Bir de farklı durumlar var. Borçlarımız vardır ve kazancımız borçlarımız kadar değildir. Ben bu tip durumlar da ilk önce yabancıya (Örneğin: bankaya) olan borcumu öderim daha sonra yakın çevreye olan borcumu öğretirim. Ama bu durum her zaman için geçerli değildir. Bir de bu durumların tam aksi durumlar var. Borcu olduğu halde her şekilde para harcayan insanlar. O insanları bir türlü anlamıyorum. Borcunu kapat öyle harca en azından bir daha sıkıştığın zaman borç alabilesin.