Bir insanın belli bir şive veya aksanla konuşması sizde bir ön yargı yaratır mı? Ne düşünürsünüz?

Davet edileniyorlar:

Soruya cevap vermek için, giriş yap veya kaydol

Hayır yaratmaz sonuçta karşımdaki de insan yani bir şeyi değiştirmez tarzı.
Hayır kesinlikle yaratmaz. Herkes yaşadığı bölgenin şivesi ve aksanıyla konuşabilir bunda ön yargı yaratacak bir şey yok. Benim bulunduğum bölgenin de belirli bir ağzı var.
Hayır bir önyargı yaratmaz. Doğal bir insan olduğunu düşünürüm.
Hayır bence gayet normal birşey herkes yaşağı yere göre değişim gösteriyor ve gayette tatlı oluyor.
Hayır aksine çok büyük bir zenginlik

Füruğ

FÜRUĞ

Beğenenler:

Neden önyargı yaratsın ki?

Farklı bi şive ve aksanla konuşan kişiye göre haliyle bizde farklı bir şive ve aksan ile konuşmuş oluruz.Eğer anlaşabiliyorsam, iletişim zorluğu çekmıyorsam hiçbir problem yok.

Bunu sorun haline getirmek ya da karşıdaki insanı sadece bizden farklı olduğu için küçümsemek gerçekten basit insanların işi.Hepimiz farklıyız zaten böyle de olmalıyız.

Neden aynı ağız ile konuşalım neden aynı düşünelim?

Bir bahçenin bütün çiçekleri aynı koksa, renkleri aynı olsa ne anlamı kalır ki değil mi.

Bazı arkadaşlarımız, şivesi farklı diye karşıdakini ciddiye almıyor, söylediklerine bıyık altından gülüyor, ne kadar ayıp ve ne kadar kendini yetiştirememiş biri gibi davranıyorlar.

Aynı bahçenin çiçekleri olalım, ama farklı kokalım farklı renklerde olalım, insanların umudunu kırmayalım onlara umut olalım.

Kouhai Mongo

Küçük öfkeli mantar! Sözde felsefeci bir panda

Beğenenler:

Maalesef çevremizde ön yargı yaratan bir meseledir bu.. Hatta insanlar birbirleri ile tanışırken genelde ilk sordukları şey memleketleri olmaz mı? Yaşadığı yerlere göre  adı çıkmışsa ona göre davranma durumu olur.. 
Bu iki türlü tehlikelidir abi.. Sen sallıyorum, Karadenizliye iyi dersin seni kazıklar.. Veya Doğuluya kötü dersin ama sana yapmadığı kıyak olmaz.. Hani kendi kendini kandırırsın sadece ön yargı ile.  
Ben de ön yargı eskiden vardı.. İnsanları tanıdıkça anlıyorsun ki bu işler öyle memleketle veya yaşadığı bölgeyle alakası yok..  Tamamen kişinin kendi yapısı ile alakalı bir durumdur..   Şive, aksan, ağız falan bunlar  bence  hiçbir şey ifade etmez insanın kişiliği açısından..  Ön yargılarımızı kenara bırakalım  dostlar.. Hepimiz insanız, birbirimizi sevelim.  

Zeyno

Beğenenler:

İnsanların en kötü bakış açılarından biri olan bu konu son zamanlarda çok fazla tartışılan bir konu olmaya başladı. İnsanların hepsi İstanbul Türkçesi konuşmak zorunda olarak baksakta aslında doğduğumuz yer yaşadığımız hayat bu konu üzerinde çok fazla etkili oluyor. Çünkü konuşma aksanı cok çabuk bir şekilde değişebilen bir durum olmuyor hiçbir zaman diliminde. Bu sebeple insanların bu konuya bakış açısı malesef ki doğru değildir. Bir aksan insana bakış açımızı neden etkilemek zorundadır? Ancak genel olarak insanlar şive ve aksanı o kadar çok fazla takıyorlar ki insanların yüzüne bakmayı gerek bile görmüyorlar. Bu yüzden ben insanları şive ve aksanlarına göre değil yüreklerine göre yargılıyorum. Çünkü şive ve aksan kolay olarak değişmiyor.

Laisy

Beğenenler:

Evet bende ilk konuştuğum zamanlar bir ön yargı oluşturuyor. Bu elimde olmayan bir şey ama konuştukça, tanıdıkça daha çok sevdikçe şivesi yya da aksanıni hiç takmamaya başlıyorum. Yani bir insanın kalbi güzelse konuşma şivesinin ya da aksanınin bir önemi yok ama toplumuz da bir insanı ilk gördüğün anda nerelisin, koyun nere gibi sorular çok sorarız. Biz toplum olarak ön yargiliyiz. Bizden farklı birini gördük mü hemen yadirgamaya başlıyoruz. Nerelisin, neredensin, dinin ne, bilmem Kürt mü, Türk mü, Laz mi, Çerkez mi, Müslüman mı, Hristiyan mi gibisibden sordukca sorarız. Ondan sonra sevmediğimiz bir milletse yok bilmem Adiyamamlilar at hırsızı bilmem İzmirliler dinsiz olur gibisinden çok ön yargilarimiz var bir insanı değerlendirirken memleketine göre değerlendiriyoruz. Ben ise ilk başta biraz öyleyimdir ama karşımdaki insana fark ettirmem ama tanıdıkça kalbi ve davranışlarıyla ilgilenirim. Memleketinin önemi kalmıyor çünkü her yerin iyisi kötüsü var. Benim için en önemli şey iyi kalpli, samimi, sevgi dolu biri olmasi

gizembozkurt

Beğenenler:

Şive dediğimiz olay farklı öncelikle. Şive dediğimiz, örnek olarak Azerbaycan ve Kırgız şivesi olarak geçer. Bazı kelimeler anlaşılır.

Türkiye içindeki konuşma farklılıklarına ise ağız denir. Karadeniz ağzı, gibi. Peki bende önyargı oluşturur mu? Duruma göre evet. Tabi ki farklı telaffuz edilebilir. Ama bana göre herkesin anlaşabilmesi için o İstanbul Türkçesi dediğimiz Türkçenin kullanılması gerek. Adam gelmiş karşımda "nörüyon" diyor, ne örem? Nöröm? Hani anlaşılması ve anlaşması zor. Doğal olarak da istemsizce bir önyargım oluşuyor malesef.

Gulçinyeş

Beğenenler:

Niye önyargı yaratsın ki . Bence cok tatli ve samimi geliyor öyle insanlar bana . Çünkü doğal davranmak en güzeli. Nereye kadar kendi benliğinin dışında olabilirsiniz ki ? Bence en doğal davranmak ve samimiyet gerekli olması gereken en önemli nokta. Güven ,sevgi ,saygı ve samimiyet ilişkiyi tutan en güzel nokta. Bir insani bence sürekli dogalligindan dışından çıkarsa bu insani bir zamandan sonra sıkar. Bu da ilişkinin yıpranmasına yol acar. Şive samimiyetin en güzel şeyidir. Benimde doğulu bir sürü arkadaşlarımında var. Gerçekten hem çok tatli hemde çok samimi geliyor. Düşünsenize surekli istanbul türkçesi konusan robot gibi bir arkadas? Cok tatsiz tuzsuz bir sey :) bende mesela şiveli konuşuyorum arada hatta hiç bir ilgim olmamasına rağmen o kadar alışmışım ki karadeniz şivesine bile arada kayıyor. Şive oule bir şeydir ki sizin farkli bir sey dediginiz seye onlar daha farkli bir şey diyor. Iste bu yüzden şiveli ve samimi konuşan insanları sevin :)

Hiy1418

Beğenenler:

Bir insanın belli bir şive veya aksanla konuşması bende neden bir ön yargı yaratsın ki.İnsanların yaşadıkları ülkenin yörenin şive veya aksanıyla konuşması gayet doğal hatta çok şirin gelir bana.Herkes sosyete olmak zorunda değil.Elbette düzgün Türkçe ile konuşmak güzel.Ama kişiler mutlaka yaşadığı yörenin şivesinden izler taşır ve bunu kullanır.Bu ne kümsenecek ne de ayıplanacak bir durumdur.Kendi kültürlerini yansıttıkları için ön yargıyı hak ediyor olamazlar.İnsanları böyle etiketlemeyi doğru bulmuyorum.Yaşadığım bölge de çok fazla memleketimizin şivesi ile konuşan insanlar var.Bana çok tatlı geliyor o halleri açıkçası.İnsanlar kişilikleri ile değerlendirilmeli konuşması ile değil.

Furkan Sevim

Beğenenler:

Aslında bu durum karşımdaki kişiye ve onun hangi aksan ya da şiveyle konuştuğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Konuştuğu zaman söylediklerimizle kelimeler, bir olayı anlatışı anlaşılmaz ya da çok kaba bir haldeyse bunu hoş karşılamam. Hakkındaki ön yargılarım da onu tanımadan yargısız infaz yapıyormuş gibi olmaz. Yani onun hayatını bilmeden görmeden, farklı konular alakalı düşüncelerle birlikte ona karşı bir ön yargı içersine girmem. Çünkü sadece konuşmak, hayatın çoğunluğunu kapsayacak şekilde geniş bir konu değildir. Ama kültür düzeyiyle alakalı bazı düşüncelerim olur.ve bunda da yanılacağımı sanmıyorum. Karşımdaki kişinin konuşması, söyledikleri, bahsettikleri aslında biraz da kendi karakteri ve bilgisiyle alakalı noktaları göstermiş olur.Bana göre böyledir.

ömer ertürk

Beğenenler:

Neden yaratsın ki? Yaratıyor ise bence önce kendimizi sorgulayalım. Önyargının her türlüsü kötüdür fakat bir insan konuşmasından dolayı düşüncelerimizin olumsuz önyargıları ile şekillenmesi bizim ahlaki yönden eksik olduğumuzu gösterir. Ön yargının en üst derecesidir diyebilirim. Şivesi sizden değişik olan birine farklı ve tatlı gelmesi gerekir. Farklılıkları kabul ettiğimiz sürece mutlu olmaya başlayacağız. Bizi biz yapan zaten farklılıklardır. İnsanların farklılıkları olmasa bizi biz yapan değerlerimizin önemi kalmazdı. Hayat farklılıkları ile güzeldir. Bir kişi köyünde ya da yaşadığı küçük şehrinde İstanbul Türkçesi ile konuşmadığı için başka ortamlarda zorluk çekebilir. Bizim o insanlara zorluk çekmezsinler diye yardımcı olmamız gerekir. Herkes aynı yerde aynı kültür ve aynı eğitim içinde hayatını devam ettirmektedir.

Night

Beğenenler:

Bir insanın şiveli ya da aksanlı konuşması bana bir ön yargı neden versin ki hani kendine özgü bir konuşma tarzı var diye düşünürüm ya da en fazla acaba nerelidir diye düşünebilirim ama bir ön yargı oluşması için bende kötü bir şey hissetmem lazım ya da kötü bir enerjisinin olması lazım şive bir ön yargı değildir benim için. Benim anneannem şiveli konuşur hatta biz karadenizliyiz ve ister istemez bir karadeniz şivesi geliyor otomatikmiş gibi mesela onun konuşmasını çok seviyorum. Bana çok samimi ve içten geliyor böyle sevimli yani. Birde mesela lazca konuşur anneannem oda benim çok hoşuma gidiyor mesela böyle düşününce başka birinide görsem bir ön yargı besleyemem gibi çünkü garipsediğim şeyler değil bu tarz şeyler. Sevimli bulmam en kötü yani farklı bir düşüncem olamaz ya da olmaz diye düşünüyorum böylede olmalı bence insanlar doğdukları yöreyi seçmiyorlar sonuçta şive ya da aksan böyle şeyler basit şeyler.

İrem Gider

Beğenenler:

Ben şive ile konuşan insanları toplulukları çok severim. Bana hep farklı ve güzel gelmişlerdir. Dikkatimi çeker muhabbetleri. Çünkü her kelime onlarda farklı bir anlam kazanıyormuş gibi gelir. Ya da onlardan yeni kelimeler yeni cümleler öğrenirim. Klasiğin dışına çıkmış ve kültürünü hala devam ettiren insanlardır bunlar. O yüzden günümüz insanların yapmacıklıklarının yanında onlar bana çok samimi çok doğal gelirler. Mesela benim babam ve ailesi batum göçmeni. Dil bilen Lazlardan kendileri. Ve dillerine çok düşkünler. Bazen bayramlarda falan toplandığımız da bir konuşuyorlar ki görmeniz lazım acayip heyecanlı bir o kadar da mutlular. Biz annemlerle bu dili bilmiyoruz o yüzden çok yabancı kalıyoruz belki ama ben anlamasam da muhabbetleri aşırı eğlenceli geliyor bana. Öğrenmeye çalıştım aslında bazı dönemler de ama sayılardan ve günlük konuşmalardan daha ileriye gidemedim. Çünkü bizim ağzımıza biraz yabancı bir şive ile konuşuyorlar. ama yine de Lazcayı dinlemeyi çok seviyorum.


yazarçizer

kendi çapında beyhude dolaşan başıboş karakter

Beğenenler:

İnsanları din, dil, ırk ayrımı yapmadan değerlendirmeliyiz. Kimse kimseden üstün değildir. Bu durumu ne şive ne de aksan değiştirebilir. Herkes toplumda ayrıştırılamayan bir bütünü oluşturur. Şive ve aksan kültür zenginliğinin bir göstergesidir. Ön yargıyla yaklaşmak bu insanların toplumsal değerlerine hakaret olur. Genelde bu durumla size soru sormak için yaklaştıklarında karşılaşırsınız. Yardıma ihtiyaç duyan insanlara ön yargıyla yaklaşmak yerine yardımda bulunmanız daha etik olacaktır. Unutmayın ki siz de böyle bir durumla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden insanlara yaklaşırken bunu empati de kurmalısınız. Unutmayın ki bu tavırlar ne bizim milletimize ne de insanlığımıza yakışır. Gelenek göreneklerimiz bize her insana kılığına kıyafetine bakmadan, işinin ne olduğu fark etmeksizin herkese hoşgörülü olmamızı misafirperver olmamızı öğretmiştir.

Burak Ahmet Durmuş

yok

Beğenenler:

Karadeniz şivesinden ve genelde o yöreden insanlardan uzak dururum , ama özellikle bir il seçecek olsam bu Ordu bir ilçe seçecek olsam Of olurdu herhalde , sakatlıkları , manyaklıkları ve dolandırıcılık yetenekleriyle ünlenmiş ve nüfuslarına rağmen ülkenin sağında solunda bu kadar tanınan başka bir kesim yok sanırım . Az para kaptırmadım Ordu ' lu olanlar ve birisinin karadeniz yöresinden olduğum anda sorum " Ordulu musun ? " olur . Çünkü o insandan illaha ki bir kazık gelecektir ona göre mesafemi ayarlarım . Yörenin diğer bölgelerine ise normal davranırım aşırı ayrımcılığın bir anlamı yok .

hazreti musa asasini kizildenize vurmağinlan bile anladun mi sen,
kizildeniz ortadan ikiye yarildi,
hazreti musalan sevdukleri geçtile,
firavunlan adamlari peşlerinden gidiyidi,
neluk idi kapanmağa başladi dalagalar firavunun ustine
hemen kapandi secdeye
dedi - allahum inandum saa
-ole kabul olur mi?-
cesedini da kaybetmedi allahun mucizesi
muslimanlara da buldurmadini
ibret olsun diye şimdi biritiş muzeumda durii...

İSHAK UZUN

sosislipogaca

''Veneriner'' Hekim

Beğenenler:

 Ahh, keşke yaratmasa arkadaşlar.. Maalesef toplumun çocukken başlattığı o kalıpların üzerimde bıraktığı yan etkilerden dolayı ön yargılarım oluyor şiveli veya aksanlı insanlara karşı. Ben istanbulda büyümüş biriyim.  Şivesi olan her insan bana garip gelirdi. Hala geliyor doğrusu ama  kötü anlamda değil bu sadece ilgi çekiyor şiveli, aksanlı insanlar. Tabii eskiden şu da vardı, biri şiveli ise size karşı sıkıntı çıkarabilecekmiş gibi öğretilirdi.  Sıkıntının şiveden veya aksandan değil de tamamen insanın karakterinden kaynaklı olduğunu öğrendiğim zaman lise ikideydim. O zamandan bu zamana çokça tanıdığım insan oldu. Ön yargılarımı yıkmaya çalışıyorum hala. Çoğu zaman başarılı oluyorum ancak her yeni insan her yeni insana karşılık bir kalıp beynimde beliriyor. Zamanında yüklenilen kalıpları kırmak ve yerine  yumuşak düşünceler koymak gerçekten zor ama elimizden geleni yapmalıyız. 

Yaprak

Beğenenler:

Toplumda herkesin kendi yöresine has bir şivesi aksanı oluyor bu birçok insan tarafından yadırganıyor
Şivesi sizin şivenizden farklıysa şivesi bozuk nereli ki diye düşünüyor insan aksanlı konuştuğunda aksanından nereli olduğunu tahmin etmeye çalışıp bir ön yargı oluşturuyoruz içimiz de aslında bunu yapmamalıyız hepimiz aynı ülke de yaşıyoruz aslında aynı dili konuşuyoruz sadece bazı kelimelerimiz farklı aksan katıyoruz doğup büyüdüğüm tarafın şivesini kapıyoruz
İnsanlar yaşadıkları ülke de farklı diller farklı şiveler ve farklı aksanlarla konuşarak yaşıyor ön yargı insanın hayatının her yerinde kötü birşey aslında ama bundan vazgeçemiyoruz işte
Ön yargılı yaklaşmamalıyız bunu kırmalı ve insanları ayrıştırmamalıyız

siyahbuse

Beğenenler:

Hayır ben de böyle bir ön yargı oluşmaz aksine sevimli dahi gelir .Kendim de şivesi olan bir memlekette yaşadığım için yabancısı değilim bu olayın. Kişiler kendi kültürlerine göre konuşuyorsa varsın konuşsun. Herkes düzgün Türkçe ile konuşacak yazacak diye bir kaide yok. Hatta Edirne şivesine bayılıyorum diyebilirim.

GofiBey

Beğenenler:

Gayet normal bir durum ama kişinin de girdiği ortama göre kendini yönetebilmesi gerekir bana göre sadece şiveli konuşmaya mahküm olmamalı